Artichoke
Sıvı Ekstre

Kısım : Yaprak
Analiz : Chlorogenic acid and Cynarin analizi

Enginar ayrıca gıda takviyelerinde aktif bir bileşen olarak da kullanılabilir. Enginar özleri flavonoidler, antioksidanlar, polifenoller, kolin ve C vitamini gibi çeşitli besinler içerir. Bu besinler enginarın çeşitli sağlık yararları sağlamasına yardımcı olabilir.

Özellikle enginar özü, sindirim sağlığı, karaciğer sağlığı, kolesterol seviyeleri ve kan şekeri kontrolüne yardımcı olabilecek bileşikler içerir. Enginarın etken maddesi olarak kullanılan bu bileşikler, bazı gıda takviyelerinde de kullanılmaktadır.

Enginar Ekstresi, Gliserin, Aqua, Potasyum Sorbat, Sodyum Benzoat

Tapınak duvarlarındaki ve firavun mezarlarındaki enginar resimleri, enginarın eski Mısır'daki kullanımını ve önemini göstermektedir. Yunan tıbbi botanikçi Pedanius Dioscorides (MS 40 civarı-90), De Materia Medica adlı eserinde kökün deodorant olarak ve ayrıca mide, karaciğer, mesane ve böbrek sağlığına fayda sağlamak için kullanımını tarif etmiştir.

Cynara cins adı Yunanca Κυνάρα'dan gelir ve "enginar" anlamına gelir. Güney İtalya'daki merkezi Lucania'da kullanılan ilaçlar üzerine 2004 yılında yapılan bir etnofarmakognostik araştırma, yabani C. cardunculus'un hava kısımlarının köpek incir otu (Scrophularia canina, Scrophulariaceae) ve sürünen beşparmakotunun (Potentilla reptans, Rosaceae) hava kısımlarıyla birlikte romatizma karşıtı bir preparat olarak kaynatıldığını ve kompres olarak uygulandığını bildirmiştir. 2000 yılında İspanya'nın Katalonya bölgesindeki ev bahçelerinde yetiştirilen tıbbi bitkiler üzerine yapılan bir etnobotanik araştırmada, katılımcıların %14'ü C. cardunculus'u (bitki kısmı ve uygulama şekli bildirilmemiştir) abortif olarak ve %5'i C. scolymus'u hepatoprotektif olarak kullandıklarını bildirmiştir.

2012 yılında yayınlanan, İspanya'nın Salamanca eyaletinde cadılara ve "nazara" karşı kullanılan ilaçları inceleyen bir başka etnobotanik araştırma, enginar çiçekleri ve kuzu mayası ile sütü keserek geleneksel peynir yapımını tarif etmiştir. Ancak süt düzgün bir şekilde kesilmezse, bu durum köydeki bir cadının nazarı ile temas etmiş olmasına bağlanıyordu. 1985 yılında "Flos Cynarae scolymus" için Pharmacopée Africaine'in ilk baskısının birinci cildine kimlik, bileşim, saflık ve güç testlerini içeren bir monografi girdi ve hepatik ve renal disfonksiyonların tedavisinde, diüretik olarak ve arterioskleroz için kullanımını belirtti. Alman E Komisyonu 1988 yılında "Cynarae folium" (Artischockenblätter) için pozitif bir terapötik monograf yayınlamış (1990 yılında revize edilmiştir), kesilmiş, kurutulmuş yaprak, taze sıkılmış bitki suyu veya diğer galenik preparatlar şeklinde, dispeptik problemler için bir koleretik (safra salgısını teşvik eden) ilaç olarak kullanımını belirtmiştir