Astragalus
Toz Ekstre

Kısım : Kök
Analiz : Toplam Saponin

Geven toz ekstraktı, bilinen en güçlü antioksidanlardan biri olan flavonoidler bakımından oldukça zengindir. Ayrıca, terpenoidler, ginkgolides ve bilobalides gibi diğer bileşenleri içerir. Flavonoidler, vücudumuzdaki serbest radikalleri nötralize ederek hücre hasarını azaltır. Terpenoidler ise, kan damarlarının genişlemesine yardımcı olarak kan akışını arttırır ve zihinsel işlevleri geliştirir. Ginkgolides ve bilobalides ise, beyindeki nöronların sağlığına destek olur.

Geven toz ekstraktı, pek çok endüstride kullanılır. İlk olarak, takviye edici gıda ve fonksiyonel gıda endüstrilerinde kullanılır. Geven toz ekstraktı, özellikle yaşlı insanlar arasında hafıza ve bilişsel işlevleri arttırmak için popüler bir takviye olarak kabul edilir. Ayrıca, astım, bronşit ve diğer solunum yolu hastalıklarının tedavisinde de kullanılır.

Geven toz ekstraktı ayrıca kozmetik endüstrisinde de yaygın bir şekilde kullanılır. Antioksidan özellikleri sayesinde, ciltteki serbest radikalleri nötralize ederek cilt yaşlanmasını önleyebilir. Ayrıca, cilt hücrelerinin yenilenmesini teşvik ederek cildin daha genç ve canlı görünmesini sağlayabilir.

Son olarak, Geven toz ekstraktı farmasötik endüstrisinde de kullanılır. Geven toz ekstraktı, Alzheimer hastalığı gibi nörolojik hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçların bir bileşeni olarak kullanılır. Ayrıca, kardiyovasküler hastalıkların tedavisinde de kullanılır.

Astragalus'un saflaştırılmış flavonoid bileşenleri isoquercitrin, isorhamnetin-3-b-glucoside, ononin, calycosin ve formononetin'dir.

Geleneksel tıpta ve kozmetikte yaygın olarak kullanılan bir bitkidir. Kozmetik sektöründe bitki özellikle cilt bakım ürünlerinde kullanılmaktadır. Astragalus özü, cildi nemlendirmeye, cilt kızarıklığını hafifletmeye ve cildin daha sağlıklı görünmesine yardımcı olmak için kullanılır. Saç bakım ürünlerinde de kullanılan Astragalus yağı, saçı güçlendirmek, kepeği önlemek ve saç derisini beslemek için kullanılır.
Gıda endüstrisinde Geven baharat olarak kullanılır ve genellikle et, tavuk, sebze yemeklerinde ve soslarda kullanılır. Sindirim sistemini düzenlemek ve solunum sorunlarına yardımcı olmak için çaylara da eklenebilir.

Geven Ekstresi

Astragalus kökü geleneksel olarak TCM'de sadece bağışıklık savunmasını güçlendirmek için değil, aynı zamanda canlılığı artırmak ve stres zamanlarında vücudun başa çıkmasına yardımcı olmak için de alınır Astragalus, geleneksel Çin tıbbında (TCM) en az 1800 yıldır kullanılan bir bitkidir.

Baklagiller (Fabaceae) familyasının bir parçası olan ve Asya, Kuzey Amerika, Orta Doğu ve Afrika'nın birçok bölgesine özgü olan Astragalus cinsi bitkilerin yaklaşık 2900 türü bulunmaktadır. Bu türlerin bir kısmı, yetiştikleri bölgelerin halk tıbbı geleneklerinde kullanılmıştır. Astragalus geleneksel olarak TCM'de Qi'yi güçlendirmek ve tükendiğinde Qi'yi yenileyen onarıcı bir tonik görevi görmek için kullanılır. TCM'de ayrıca vücudun dış yüzeyini stabilize etmeye yardımcı olarak uyguladığı savunma Qi'si üzerinde destekleyici etkileri olduğu anlaşılmaktadır. TCM'deki yaygın kullanımına ek olarak, astragalus 1800'lerden beri Batı bitkisel tıbbında kullanılmaktadır ve burada geleneksel olarak bağışıklık savunmasını güçlendirmek ve bağışıklık sisteminin işleyişini iyileştirmek (örneğin sağlıklı bağışıklık sistemi tepkilerini uyarmak) ve hastalıklara karşı savaşmada bağışıklık sistemini desteklemek için kullanılmaktadır.