Elderberry
Sıvı Ekstre

Kısım : Meyve
Analiz : Toplam Antosiyaninler

Karamürver ekstraktı birçok alanda kullanılan bir bitki ekstraktıdır. Bu ekstraktın kullanım alanları arasında kozmetik, gıda ve yem endüstrileri yer almaktadır.

Mürver ekstraktındaki ana aktif bileşenler Rutin, Quercetin türevleri, Cyanidin-3-O-rutinoside, Cyanidin-3-O-rhamnoglucoside, Cyanidin-3-O-xyloglucoside, Citric acid, Malic acid, Shikimic acid, Fumaric acid, Samburigin, Neochlorogenic acid, Chlorogenic acid, Cryptocholorogenic acid, Vitamin A ve C'dir.

Kozmetik endüstrisinde mürver özü genellikle antioksidan ve anti-enflamatuar özellikleri için kullanılır. Ciltteki yaşlanma belirtilerini azaltmaya yardımcı olabilir ve cilt hücrelerini yenilemek için kullanılır.

Gıda endüstrisinde, mürver özü genellikle fonksiyonel içeceklerde, atıştırmalıklarda ve sağlıklı gıda takviyelerinde kullanılır. Antioksidan özellikleri sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olabilir.

Yem endüstrisinde, mürver özü hayvan sağlığı için kullanılır. Özellikle tavuk, sığır ve domuz yemi gibi hayvan yemlerine eklenir. Mürver özü hayvanlarda bağışıklık sistemi fonksiyonlarını geliştirir ve hastalıklara karşı koruma sağlayabilir.

Bu nedenlerden dolayı mürver ekstresi birçok endüstride yaygın olarak kullanılmaktadır.

Karamürver ekstraktı, Gliserin, Aqua, Potasyum Sorbat, Sodyum Benzoat

Sambucus cinsi, çoğu S. Nigra ile benzer kimyasal bileşenlere sahip 20'den fazla tür içerir. Mürverin ilaç olarak kullanımı Hipokrat'ın yazılarına göre antik çağlara kadar uzanmaktadır. İlginç bir tarihsel not, Anatomi Sambuci'de: Anatomi Sambuci: The Anatomy of the Elder adlı kitabında, 1677 yılında doktor Martin Blochwich mürverin çeşitli kısımlarından yapılan ilaçları tarif etmiştir. Bu preparatlar baş ağrısı, diş ağrısı, göz rahatsızlıkları, yüzdeki lekeler, ağız ve boğaz rahatsızlıkları, öksürük, astım, ses kısıklığı, ateş, çiçek hastalığı, kızamık, mide ve bağırsak rahatsızlıkları, taş, artrit, adet şikayetleri, iltihaplanma, ödem ve yanıklar gibi yaygın rahatsızlıkların tedavisinde kullanılmıştır.