Ölmezotu, "immortelle" veya "Helichrysum italicum" olarak da bilinen bir bitkidir. Bu bitkinin kozmetik ve gıda endüstrilerinde çeşitli kullanım alanları vardır.

Kozmetik Endüstrisi: Ölmez çiçek yağı, antioksidan ve anti-inflamatuar özellikleri nedeniyle cilt bakım ürünlerinde kullanılır. Yaşlanma karşıtı etkileri nedeniyle ölmez çiçek yağı yaşlanma karşıtı kozmetiklerde de kullanılmaktadır. Ölmez çiçek özü saç bakım ürünlerinde ve şampuanlarda kullanılır. Ölmez çiçek özü ayrıca sabun, nemlendirici ve losyon gibi diğer cilt bakım ürünlerinde de kullanılır.

Gıda Endüstrisi: Ölmezotu bazı Akdeniz yemeklerinde kullanılır ve baharat olarak kullanılabilir. Bitkinin yapraklarından yapılan bir çay sindirim sorunları ve mide rahatsızlıkları için kullanılabilir. Bitkinin çiçekleri antioksidan özellikleri nedeniyle bazı sağlık takviyelerinde kullanılır. Ölmezotu yüksek oranda flavonoid ve diğer bileşikler içerir, bu nedenle kozmetik ve gıda endüstrilerinde yaygın olarak kullanılan sağlıklı bir bitkidir.

Immortale Çiçek Ekstraktı, Gliserin, Aqua, Potasyum Sorbat, Sodyum Benzoat

Cinsin adı, sırasıyla "güneş" ve "altın" anlamına gelen Yunanca "helios" ve "chryos" kelimelerinden türetilmiştir. Bu isimlendirme, bu cinsin bitki türlerinin tipik olarak parlak sarı renkte çiçek salkımına sahip olmasından kaynaklanmaktadır Helichrysum spp. çeşitli enfeksiyonların, yaraların, sindirim sorunlarının, diyabet ve soğuk algınlığının tedavisi için geleneksel ve halk ilaçlarının farklı sistemlerinde kullanılmıştır ve bunlardan bazıları antimikrobiyal aktivite gibi modern tıpta doğrulanmıştır. Sonsuz, iltihaplanma ve kronik öksürük, bronşit, ateş, kas ağrısı, flebit ve karaciğer rahatsızlıklarının tedavisinde yardımcıdır; ayrıca astım gibi alerji reaksiyonlarıyla da savaşır.