Kozmetik ürünlerde, Ruscus aculeatus ekstresi genellikle yaşlanma karşıtı etkileri ve cildi nemlendirmesi için kullanılır. Ayrıca antioksidan özelliklerinden dolayı ciltteki serbest radikallerin etkilerini azaltabilir. Bazı kozmetik ürünlerde, Ruscus aculeatus ciltteki lekelerin ve kırışıklıkların görünümünü azaltmaya da yardımcı olabilir.

Gıda ürünlerinde, Ruscus aculeatus ekstresi genellikle fonksiyonel gıdalar olarak adlandırılan besin değeri artırılmış ürünlerde kullanılır. Bu ürünler, bağışıklık sistemi işlevini artırma, antioksidan etkiler sağlama ve sindirim sağlığını koruma gibi özellikler içerir.

Hayvan yemi üretiminde, Ruscus aculeatus ekstresi özellikle kümes hayvanlarının bağışıklık sistemini desteklemek için kullanılır. Aynı zamanda Ruscus aculeatus ekstresi, hayvanların gastrointestinal sistem sağlığının korunmasına yardımcı olan prebiyotik etkiler de sergiler.

Bununla birlikte, Ruscus aculeatus özütünün tüm bu kullanımları, ürünlerin etkilerinin daha fazla araştırılmasını ve doğrulanmasını gerektirmektedir.

Tavşan Memesi Ekstraktı, Gliserin, Su, Potasyum Sorbat, Sodyum Benzoat

Ruscus adı, bu bitkiyle olan benzerliği nedeniyle Yunanca "mersin" kelimesinden gelmektedir. İngilizce adı olan kasap süpürgesi, eskiden masalarında kalan etleri bu bitkinin sap ve "yapraklarından" oluşan bir demetle süpüren Akdenizli kasaplardan gelmektedir. 1950 yılında Fransız araştırmacılar H. Lapin ve C. Sannié, bu bitkinin kök ve rizomlarındaki ana saponin olan ruscogenin'i izole etmişlerdir. Kasap süpürgesi kökleri ve rizomlarının kaynatılması halk arasında venöz yetmezliği, idrar enfeksiyonlarını, gut ve dismenoreyi önlemek ve tedavi etmek için kullanılır.